PROFILAKTYKA PSÓW I KOTÓW – JAKO „PŁASZCZ OCHRONNY” ICH ZDROWIA
Profilaktyka naszych zwierzaków odgrywa ,niezwykle ważną rolę, w prawidłowym ich rozwoju. Niebagatelnym aspektem jest także fakt ,że chroniąc naszych czworonożnych przyjaciół chronimy też siebie. Do podstawowych zabiegów profilaktycznych mających wpływ także na zdrowie człowieka należy ODROBACZANIE ,SZCZEPIENIE ,ZAPOBIEGANIE INWAZJI PCHEŁ I KLESZCZY. Dodatkowo do prawidłowej profilaktyki można zaliczyć także kontrolę zatok około odbytowych, zabiegi pielęgnacyjne ( czesanie ,kąpiele, skracanie nadmiernie wyrośniętych pazurów,strzyżenia -w zależności od rasy). Niezwykle istotnym czynnikiem dobrego samopoczucia i zdrowia naszych pupili jest ich prawidłowe ŻYWIENIE.(zajmiemy się nim w kolejnym artykule).
ODROBACZANIE – poprzez regularne podawanie środków przeciw pasożytom wewnętrznym takim jak nicienie np. toxocara cani ,cati , tasiemce , tęgoryjce warunkujemy właściwy wzrost i rozwój naszych czworonożnych przyjaciół. Zaleganie w przewodzie pokarmowym i wędrówka pasożytów po całym organizmie upośledza odporność organizmu , może wywoływać między innymi wymioty, biegunkę , zaparcia, kaszel, utratę masy ciała , anemię ,ogólne osłabienie, drgawki a nawet wpływać na widzenie. Zdarza się ,że sporadycznie występujące wyżej opisane objawy nie kojarzą nam się z zarobaczeniem często nie widocznym w odchodach naszych pupili. Pasożyty dostają się do organizmu żywiciela nie tylko drogą pokarmową ,ale także przenikają -wkręcają się przez skórę. Są powszechne w środowisku zewnętrznym dlatego zalecane jest podawanie środków przeciw pasożytniczych RAZ NA KWARTAŁ,zaczynamy odrobaczać już od 4 tyg. życia. Ponieważ są to zoonozy (którymi możemy się zarazić a szczególnie nasze dzieci) chronimy też siebie. PAMIETAJMY ,że HIGIENA szczególnie przy sprzątaniu po naszych czworonogach jest tu KLUCZOWA.
SZCZEPIENIA – to podstawowe zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi wyniszczającymi każdy żywy organizm. Zaliczamy tu choroby niezwykle groźne dla zwierząt, a niegroźne dla człowieka jak np. nosówka psów ,czy panleukopenia kotów , a także zoonozy (czyli choroby którymi możemy zarazić się od zwierząt) np. wścieklizna ,leptospiroza. Szczepienia zaczynamy po odsadzeniu i odrobaczeniu szczeniąt czy kociąt od matki,zwykle w 6 -7 tyg życia i powtarzamy raz lub dwukrotnie w zależności od wieku pierwszego szczepienia i zastosowanego rodzaju szczepionki. Szczepienie przypominające raz w roku, kolejne sczepienia według wskazań lekarza weterynarii. W naszej lecznicy szczepimy miedzy innymi NOWOCZESNĄ szczepionką do nosową mającą niebagatelny wpływ na pełne zabezpieczenie tzw. KASZLU KENELOWEGO.
ZAPOBIEGANIE INWAZJI PCHEŁ I KLESCZY – Przeciwko tym pasożytom zewnętrznym chronimy nasze zwierzaki, a pośrednio też siebie poprzez regularne stosowanie bezpiecznych preparatów p/pchłom i kleszczom. Można je stosować na kilka sposobów. Poprzez opryskanie całego zwierzęcia specjalnym sprayem, zastosowanie środka w postaci spot on na kark między łopatkami , podanie preparatu w postaci smakołyku , zastosowanie odpowiedniej obroży. Zabezpieczają one naszego pupila przeciw kleszczom i pchłom od 4 do 12 tyg. w zależności od preparatu i drogi podania. Zastosowanie obroży zabezpiecza nasze zwierzaki na pchły i kleszcze przez 7-8 miesięcy.
Pchła w sierści na zwierzęciu jest trudno zauważalna ze względu na to ,że traktuje żywy organizm jak swoistą „stołówkę” i przebywa w niej średnio 2 godziny na dobę ,resztę żyje w środowisku zewnętrznym i tam się rozmnaża , w sierści zostawia odchody pchle ,które są bardzo charakterystyczne i zdecydowanie -przy niskiej inwazji- łatwiej je wykazać na zwierzęciu. Ukąszenia pcheł poza tym ,że wywołują uczulenia i towarzyszący im świąd z dalszymi konsekwencjami w postaci powikłań wtórnych –dla ssaków są także wektorami chorób pasożytniczych i zakaźnych , w większej ilości powodują między innymi silne anemie(żywią się krwią żywiciela) szczególnie u szczeniąt oraz młodych psów i kotów. Ukąszenia pcheł u ludzi na skórze wyglądają jak czerwona „kropeczka po ukłuciu szpilką”.
Kleszcze z kolei są nosicielami groźnych chorób zarówno dla zwierząt jak i ludzi jak np. babeszjoza ,erlichioza, borelioza , od kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, najpopularniejszy z nich ixodex ricinus występuje powszechnie w środowisku zewnętrznym,(m.in. drzewa,paprocie,trawy) jest także gatunek który żyje w domu. Pasożyt ten jest specjalnie przystosowany do „polowania” na swojego żywiciela. Dysponuje na swoim ciele receptorami na podczerwień (wydzielane ciepło) , a także receptorami czułymi na stężenie CO2 (dwutlenku węgla), kiedy ofiara znajdzie się w jego okolicy spada na nią i szuka miejsca do żerowania najczęściej okolicy najmniej owłosionej ( pachy ,pachwiny ,okolica uszu nosa). Kleszcz po wkłuciu swojego aparatu kłująco ssącego zaraża nie wcześniej niż po 24 godzinach a najczęściej dopiero po 48 h kiedy to zwraca (wymiotuje) zawartość z powrotem do układu krwionośnego żywiciela. Najlepiej jednak nie dopuścić do jego inwazji poprzez wyżej wymienione sposoby.
USUWANIE KLESZCZA – chwytamy pasożyta najlepiej specjalnymi kleszczykami, pensetą zaciskową i obracamy go w lewo lub w prawo kilka razy (2-5 ) wokół własnej osi ,odczekujemy kilka sekund i delikatnie pociągamy do góry.(NIE WYRYWAMY) Miejsce na skórze na kleszczu przemywamy i odkażamy np. wodą utlenioną.
Marcin Zając